Living. Data.

Backup is more than just data protection. Make sure you follow the 3-2-1 rule. – Disaster Recovery (Disaster Recovery)

Yepyeni Veeam Veri Koruma Raporu 2021'in çarpıcı sonucu: 300'den fazlası Almanya'da olmak üzere küresel şirketlerde 3000'den fazla BT karar vericisi, konu; veri koruma ve veri yönetimi olduğunda kendilerine iyi notlar vermiyor.

Şirketlerlerin çok azı iyi düşünülmüş yedekleme stratejilerine sahiptir, tüm verilerin %14'ü hiç yedeklenmez ve tüm kurtarma girişimlerinin neredeyse %60'ı başarısız olur. Korumasız, kayıp veriler bile dijitalleştirme gereksinimlerine taban tabana zıttır. Şirketin iş sürekliliği ve itibarı bu nedenle büyük ölçüde savunmasızdır.

Siber saldırıların katlanarak arttığı 2021'de bu nasıl olabilir? BSI'ın tüm Microsoft 365 kullanıcılarına boşlukları hızla kapatmaları ve hepsinden önemlisi, şirket sunucularında halihazırda hangi kötü amaçlı yazılımların kurulmuş olabileceğini kontrol etmeleri yönündeki uyarıları bunun iyi örnekleridir.

Her yıl 31 Mart Dünya Yedekleme Günü; hem bireyler hem de işletmeler arasında iyi düşünülmüş yedekleme stratejilerine sahip olmanın önemi konusunda farkındalık yaratmaya çalışır.

Çok çeşitli bulut çözümleri ile, bunun günümüzde uygulanması kolay olduğu varsayılmaktadır. Ancak, Avrupa'nın en büyük Fransız bulut sağlayıcısı OVH'nin 5 katlı sunucu merkezindeki yıkıcı yangın, yalnızca bulut stratejisinin ne kadar tehlikeli olduğunu ve bulut öncelikli bir strateji olarak nasıl uygulanması gerektiğini gösteriyor. Burada depolanan tüm verilerle birlikte 12.000 sunucu yandı. Devlet portalları ve bankalar dahil 3,6 milyon web sitesi çevrimdışı oldu. Birçok büyük müşteri, çıkarılabilir sabit diskli veri kutuları şeklinde ek korumaya sahip olmadıkları için yangında geri dönülemez bir şekilde büyük miktarda veri kaybetti.

Uzun yıllardır, böylesi bir zararı güvenilir bir şekilde önleyen basit 3-2-1 kuralı vardır: 3 kopya – 2 medya – başka bir yerde 1 harici yedekleme.

Şirketlerin %91'i pandeminin ilk birkaç ayında bulut hizmetleri kullanımını artırdı ve yüzde 60'ı BT stratejilerine daha fazla bulut hizmeti eklemeyi planlayarak bunu yapmaya devam edecek. Rapora göre, 2023 yılına kadar dünya çapındaki kuruluşların yüzde 77'si bulut öncelikli yedeklemeleri kullanacak. Ancak bir felaket durumunda, kaybolan verilerin kurtarılması ne kadar sürer? Sunucu çökmesi durumunda ne olur? Tam bir çöküş durumunda ne olur?

Uzun vadede dijital iş modellerini giderek artan tehlikeye atmaktan kaçınmak için her zaman ek önlemler olmalıdır. Belirleyici faktörler verimlilik ve maliyet tasarrufu değil, veri koruması ve iş sürekliliğinin korunması olmalıdır. Bulut modellerinin ideal tamamlayıcısı, taşınan ve depolanan harici sabit disklerdir. Kılıflar optimum koruma sağlar, örn. neme veya darbelere karşı veriler yüksek güvenlikli arşivlerde saklanıyorsa ve yedek sabit diskler düzenli olarak değiştirilip güncelleniyorsa, virüs saldırıları, bilgisayar korsanı saldırıları, teknik kusurlar veya yangın gibi çevresel felaketler durumunda her zaman güvenli bir geri dönüş çözümü vardır.