Living. Data.

Kişisel Veri İmha Tutanağı

Kişisel veri imha tutanağı “Kişisel veri saklama ve imha politikası” kapsamı gereğince ilgili maddelemelerin yönlendirmeleri doğrultusunda tutulması gereken önemli bir evrak türüdür. Bu evrak olmadan herhangi bir verinin imha ve/veya yok edilmesi kabul edilemez.

 

Hatta bilgi, belge ya da evrakın bulunmadan imha işleminin yapılması suç kapsamında gerekli yasa ve mevzuatlarla gözedilmektedir.

 

Peki bu denli önemli bir konu için tutulması gereken tutanak nasıl olmalıdır? Tutanak içerisinde hangi noktaların belirtilmiş olması gerekmektedir? Merak ettiğiniz tüm bu noktaları bu içeriğimiz içerisinde sizler için öncelikle maddeleyecek ve daha sonrasında örnek bir görsel ile açıklayacağız.

 

Dilerseniz gelin lafı daha fazla uzatmadan ve ayrıca tutanak görselini de görmeden önce bu konuyu maddeleme yaparak detaylandıralım.

 

İşte Kişisel Veri İmha Tutanağı içerisinde bulunması gereken önemli konu başlıklar:

 

  1. İlgili Kişi,
  2. İlgili Kişinin Talep Tarihi
  3. İlgili Kişinin İmha Talebi İsteği
  4. İmha Tekniği
  5. İlgili Kişiye Dönüş Yapılacak Tarihi
  6. İmha Tarihi
  7. İlgili Kişiye Dönüş Yapacak Kişi
  8. Listeli Ve Maddeli Bir Şekil De İmha Edilen Doküman / Dosya İçeriği:
  9. İmha Eden Kişinin Tüzel Bilgileri
  10. İmhaya Şahitlik Eden Kişinin Tüzel Bilgileri

 

Görmüş olduğunuz gibi imha tutanağında bulunan bilgiler yukarıda olan bilgiler gibi olmalıdır. İmhayı yapan kişi ve şahit olacak kişi kesinlikle olmalı ve bu tutanak altında imzaları bulunmalıdır. Dilerseniz gelin lafı daha fazla uzatmadan sizlere bir adet imha tutanağı görüntüsünü iletelim.


Yukarıda bulunan görsel biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi klasik ve doğru bir imha tutanağıdır. Bu tutanak doğrultusunda ve yine biraz önce de bahsetmiş olduğumuz nedenlerden dolayı imha işlemlerine başlatılır.

Kişisel Verilerin Saklanması Ve İmhası Yönetmeliği

Devletsel iş ve işlemlerin hepsi resmi prosedürler güdülerek ilerletilmektedir. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı kişisel verilerin saklanması ve imha yönetmeliği de bu yüzden resmi gazetede 2017 yılında ilan edilmiştir.

 Görselde tam halini göremiyor olsanız da resmi gazete belgesine buradan kolayca ulaşabilirsiniz. Özetle imha tutanağının tutulması ve tutulabilmesi resmi gazetede yayınlanan bu belge sayesinde yapılmaktadır.

 

Tüm bilgi, belge ve yasal mevzuatlara göz attığımızda tutanak tutulmasının zorunlu olduğunu görmekteyiz. Kişisel veriler oldukça özel ve önemli verilerdir. Bu verilerin kötü niyetli bireyler tarafından ele geçirilmesi düşünülemeyecek kadar olumsuz sonuçlara veri sahiplerini getirebilmektedir.

 

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı Türkiye Cumhuriyeti bu konu üzerinde oldukça yoğunlaşmış ve ortaya imha aşamasında şahitli tutanak tutma zorunluluğu getirmiştir.

 

İçeriğimizin ne yazık ki burada sonuna geliyoruz. Sizlere bu içerik içerisinde tutanak içerisinde bulunması gereken maddeleri ve yasal mevzuat hakkında ki bilmeniz gereken tüm bilgiler hakkında bilgilendirme yaptık. Kişisel veri imha tutanağı hakkında merak ettiğiniz tüm konular için bizlere ulaşmayı unutmayın. Esen kalın…