Living. Data.

‘‘Karanlık Veriler‘‘ 2020'de 5,8 milyon ton CO2 emisyonuna neden oldu!

İklim koruma söz konusu olduğunda, dijitalleşme kaçınılmaz olarak devreye girmektedir. Bir yandan, dijital olarak elde edilebilen veriler kağıt tüketimini azaltarak ormanları ve doğayı korumaktadır. Öte yandan, büyük sunucu merkezlerinin çalıştırılması ve soğutulması ise muazzam miktarda enerji tüketmektedir. Bu nedenle, daha iyi bir çevresel denge için formül; yalnızca veri koruma perspektifinden değil, verilerin en aza indirilmesi artı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasıdır.

Bu kriterler, şirketlerin dijital verilerini saklarken sorumlu bir şekilde hareket edip etmediklerini belirlemektedir. Maalesef eğilim başka bir şeyi göstermektedir. Dünya genelinde şirketlerin, arşivledikleri verilerin %52‘sinin içeriğini ve değerini bilmedikleri gözlemlenmiştir. "Karanlık veri" olarak da bilinen bu anlamsız veri atığı istifleme, yalnızca depolama kaynaklarını gereksiz yere bağlamakta ve aynı zamanda milyonlarca ton CO2 emisyonuna da neden olmaktadır.

Amerikan şirketi Veritas Technologies tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, sadece 2020 yılında depolanan ‘‘Karanlık Veriler‘‘ nedeniyle 5,8 milyon ton CO2 gazının oluşması bekleniyor. Bu değer, yılda 80 ayrı ülkenin yaydığı miktara karşılık gelmektedir. Analistler, bu rakamın önümüzdeki dört yıl içinde dört kat artmasını bekliyorlar. Buna, altyapıya elektrik sağlamak için ihtiyaç duyulan enerji miktarında bir artış da eşlik edecek. Bu şartlarda iklim değişikliğinin önüne geçmeyi hedeflemek ise pek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Öyleyse ne yapabiliriz?

Her birey ve her şirket buna sürece katkıda bulunabilir. Örneğin, veri yönetimi otomatik olarak üç aylık bir kontrol veya anlamsız bir şekilde depolanan verilerin silinmesini içeriyorsa, bu zaten doğru yönde atılan ilk adım olacaktır.

Tecrübemiz, analogdan dijitale geçiş yapan şirketlerin, gerçekten ihtiyaç duydukları veri ve belgeleri hedefli bir şekilde seçtiğini ve dolayısıyla dijitalleştirdiğini, analog biçimde arşivlediğini ve hatta bunları doğrudan veri ve belge imhasına koyduğunu göstermiştir.

Seçim için hangi kriterleri kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, lütfen bizimle iletişime geçin. Size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyarız.