Living. Data.

Şifreler Yerine Güvenlik Anahtarları

Veri güvenliği söz konusu olduğunda şifreleme büyük önem taşımaktadır. Ne yazık ki, "12345678" gibi şifreler hala yaygın. Ancak teorik olarak 2018 yılına kadar geçmişte kalmış olabilirler ve Fido-Sticks olarak da bilinen güvenlik anahtarlarıyla değiştirilebilirler. Google'da, 85.000 çalışanın tamamı 2017'den beri bir güvenlik anahtarı kullanıyor. Sonuç olarak, Google'a göre, o zamandan beri hiçbir çalışan hesabı bir hack tarafından ele geçirilmedi.

Outlook, Office veya Chrome tarayıcısı gibi bir programa veya hizmete bağlanıldığında, güvenlik anahtarının kimliği burada saklanır. Bir ev anahtarı gibi, ilgili hizmetlere ve programlara kapı açar.

Tek teknik gereksinim, çoğu bilgisayarda olduğu gibi bir USB-A bağlantısı veya daha yeni dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için bir USB-C bağlantısıdır.

Fido çubuğunun eski versiyonu parolaya ek olarak yalnızca ikinci bir faktör olarak işlev görürken, Fido2 ayrıca Bluetooth, NFC veya parmak izi sensörü aracılığıyla kablosuz oturum açmaya olanak tanır. Her iki standart da, basit ve güvenli kimlik doğrulama işlemi üzerinde birlikte çalışan Google, Microsoft, Lenovo ve Samsung gibi tanınmış şirketlerin birliği olan Fido Alliance'tan kaynaklanmaktadır.

Güvenlik çubukları, hızlı ve güvenli bir şekilde oturum açmak isteyen herkes için uygundur. Kendi giriş verilerini saklamak zorunda kalmadan başka cihazlarda da kullanılabildiklerinden, sık sık farklı bilgisayarlarda çalışanlar için özellikle ilgi çekicidir. Bununla birlikte, bir zayıflık kalır: Çubuk kaybolursa, kullanıcı kendini kendi hizmetlerinden kilitler.

İnternet Güvenliği Enstitüsü'nden BT güvenlik araştırmacısı David Bothe için, güvenlik anahtarları, yüksek güvenlik seviyelerinden dolayı gelecek için bir modeldir ve birçok kullanıcı için kesinlikle büyük bir rahatlama olacaktır.